ایرانیان پوشش

شرکت پوشش ایرانیان

مراحل تولید کارتن

۳ مرداد ۱۴۰۱ 203 بازدید بدون دیدگاه

یکی از صنایع مهم کشور صنعت کارتن سازی است که موازی با صنایع مهم مانند صنعت کشاورزی و صنایع غذایی پیش می رود. در زمان گذشته، به دلیل نبود تجهیزات و فناوری های لازم کارتن سازهای کمی در کشور وجود داشتند. اما امروزه شرکت های تولید کننده کارتن زیادی در کشور وجود دارند و از طرف دیگر نیز مصرف کنندگان این محصول استقبال زیادی از آن کرده اند. در این مقاله قصد داریم تا شما را با مراحل مختلف تولید کارتن آشنا نماییم.

 

به طور کلی، کارتن ها در زمره محصولات اصلی صنعتی به شمار می آیند. امروزه، بسیاری از تولید گنندگان از کارتن به عنوان یک بسته بندی لوکس و مقاوم برای محصولات خود استفاده می نمایند. کارتن ها عمدتا از سه لایه کاغذ ساخته می شوند که دو لایه رویی و زیری آن کاغذ لاینر یا صاف می باشد و از کاغذ کنگره دار یا فلوتینگ برای لایه های میانی کارتن ها استفاده می شود.

 

مراحل تولید کارتن

بسته بندی محصول نخستین چیزی است که در وهله اول از مراحل کارتن سازی توجه مشتری را جلب می کند که نقش قابل توجهی در فروش یک محصول دارد. برای مثال ممکن است محصولی که کیفیت خوب اما بسته بندی نامناسبی دارد، نسبت به محصولی که کیفیت نامطلوب اما بسته بنید مناسبی دارد بیشتر فروش داشته باشد. به همین دلیل است که امروزه بسیاری از تولید کنندگان برای عرضه محصولات خودشان ترجیح می دهند که از کارتن استفاده کنند. اما این بسته بندی علاوه بر افزایش فروش باعث حفظ محصول نیز می شود. در ادامه با مراحل کارتن سازی آشنا می شویم.

 

فرایند تولید کارتن در کارتن سازی

مرحله یک

در نخستین مرحله در تولید کارتن، باید توجه داشته باشیم که نیاز مشتری و عملکرد های مورد انتظار از بسته بندی چیست، زیرا که این عملکرد بسته بندی است که نوع و کیفیت کارتن را تعیین می نماید. منظور ما از عملکرد بسته بندی   در حقیقت عملکرد تکنیکی و حفاظتی، عملکرد اقتصادی یا مقرون به صرفه بودن، عملکرد اطلاع رسانی بسته بندی و عملکرد تبلیغاتی آن است. بنابراین این حائز اهمیت است که قبل از طراحی و تولید کارتن نسبت به نیاز مشتری خود بیشتر بدانید و بعد از تایید نهایی کار طراحی روی بسته را شروع کنید.

 

 

 

مرحله دو در تولید کارتن

بعد از عبور از مرحله اول تولید کارتن، جزییات لازم به عنوان برنامه تولید محصول بسته بندی به واحد تولید ورق کارتن بسته بندی ارائه می شود تا این واحد ورق و مقوای مورد نیاز را تولید نماید. در برخی از واحدهای تولیدی ز ضایعات کاغذ و در برخی دیگر از پالپ چوب استفاده می شود تا خمیر کاغذ لازم ساخته شود. از این خمیر برای تهیه کاغذ بسته بندی استفاده می شود و سپس سایزهای مورد نیاز روی انها انجام می شود و در ادامه کار گنگره دار کردن و چسباندن کاغذ صورت می گیرد و سپس از کارخانه کاغذ سازی به واحد تولید ورق و مقوای کارتن فرستاده می شود.

 

بعد از اینکه، ورق و مقوای کارتن از واحد تولید ورق کارتن تحویل گرفته شد با توجه به نوع کارتن سفارش داده شده دستگاه مرتبط مشخص می گردد تا در نهایت مراحل تهیه کارتن صورت بگیرد. این فرآیند می تواند در یک خط تولید پیوسته و یا به وسیله دستگاه مجزا انجام شود. این فرآیند معمولا با فرآیند چاپ شروع می شود.

 

همچنین در صورت امکان و تمایل مشتری، می توان از دستگاه لمینت به جای  چاپ مستقیم بر روی کارتن استفاده نمود. در نهایت، فرآیند چاپ و خط، برش دادن، دایکات کردن، لبه چسبانی و تا کردن ورق کارتن برای ساخت کارتن صورت خواهد گرفت. در آخر با اماده شدن محصول، محصول سفارشی به آدرس خریدار  بارگیری و ارسال می گردد. همچنین به خاطر داشته باشید که کاغذ اصلی ترین ماده در فرآیند بسته بندی به شمار می رود. جالب است که بدانید این کاغذ از دو منبع پالپ چوب یا ضایعات کاغذ تولید می گردد.

 

چه دستگاه هایی برای تولید کارتن مورد نیاز است؟

دستگاه های تولید کارتن

انواع دستگاه تولید کارتن عبارتند از دستگاه خط کش برش، دستگاه  چاپ یا چاپ فلکسو تک رنگ یا رنگی، دستگاه کارتن دایکاتی، دستگاه چاک دستی، دستگاه لب چسب، دستگاه لمینت دستی و لمینت اتومات، دستگاه تسمه کش، دستگاه منگنه و دستگاه چاپ نیمه اتومات یا تمام اتومات.

1 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x